Ataks Tavuk Fiyatları ve Ataks Özellikleri

Ataks tavukları, ülkemizde yumurta tavukçuluğu işletmelerince yetiştirilen ırklar arasında en yaygın olanlarından birisidir. 2022 yılı içerisindeki Ataks tavuk fiyatlarına değinip, Ataks tavuk yumurta verimi, Ataks tavuk özelliklerine hep beraber bakacağız.

Ataks yumurtacı tavuk ırkı olmasının yanında, bilinen ilk yerli yumurtacı ırkıdır. Zorlu çevre şartlarına, sert iklimlere ve hastalık yapıcı etkenlere karşı diğer ırklara göre daha dayanıklıdır. Verim ve fiziksel özellik bakımından da oldukça üstün olan bu tavuk, kolay yaşam, iyi verim ve dayanıklı bir yapı gösterdiği için yumurta yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen ırkların başındadır. Her hayvanda olduğu gibi Ataks tavuklarında da verimi yüksek tutmak için saf olan Ataks tavuklarını kullanmaya özen göstermemiz gerekir.

Ataks Tavuk Fiyatları 2022

Yetiştiricileri tarafından oldukça fazla tercih edilen, yerli yumurtacı olan Ataks tavuk fiyatları; yerli ırk olması, çokça yetiştirilmesi, kolay bulunması nedeniyle diğer ırklara göre biraz uygun olmaktadır. Yetişkin, yumurta verebilen bir Ataks tavuk fiyatları 2022 yılı içerisinde 50TL ile 70tl arasında değişmektedir. Yaşı genç tavuklar 25–30 TL gibi daha ucuz fiyatlarda bulunabilir. Civciv ataks tavuk fiyatları ise 7-10 TL civarlarındadır.

Bu fiyat bandı satıcıdan satıcıya ve bölge farklılarından dolayı değişkenlik gösterir. Tavuğun civciv olması, yumurtlama yaşına girmiş olması veya yumurtlama yaşına yakınlık durumuna göre de fiyatlar değişir.

Ataks tavuk alırken güvenilir yerler tercih edilmelidir. Irkın saf olduğuna, hastalık taşımadığına, temiz bir ortamda yetiştirildiğine dikkat edilmeli. Detaylı bir fiyat araştırması yapılıp en uygun satıcıdan temin edilmelidir.

Ataks Tavuk Özellikleri

Ataks tavuklarının özellikleri oldukça fazladır, bunları maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz;

 • Sert iklim koşullarına dayanıklıdır.
 • Gezen tavuk olarak yetiştirilebilir, organik yumurta üretiminde kullanımı yaygındır.
 • Kümes şartlarına uygundur.
 • Aşı ve gerekli takviye yemler sağlandığı ve iyi bakıldığı sürece verimli yumurtlama dönemi 1,5 yıl kadar olabilir.
 • Tip olarak boyunları kahverengi kırmızı arası bir renk, geriye kalan kısımları siyahtır.
 • Lezzetli, yumuşak bir ete sahiptirler fakat et tutma özellikleri çok yoktur. Bu yüzden genelde yumurtacılık işletmeleri tarafından tercih edilir.
 • Hareketlidirler ve bazen saldırgan olabilmektedir.

Ataks Tavuk Ne Kadar Yem Yer?

Genelde 100–120 gram civarında bir yem tüketse de bu sayı 140 gramlara kadar çıkabilmektedir. Yemin niteliği oldukça önemlidir, rasyon hazırlarken besleyici ve verimli yemler tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Ataks Tavuk Nasıl Yetiştirilir?

Ataks tavuk nasıl beslenir? sorusuna cevap bulmamız gerekiyor. En çok verimi doğal ortamda verdikleri unutulmamalıdır. Bu yüzden etrafı çevrili geniş bir alanda rahat bir şekilde dolaşıp, beslenmesi; kümese girdiğinde de konforlu, kalabalık olmayan uygun şartların bulunması gerekiyor.

Ataks Tavuk Fiyatları ve Ataks Özellikleri

Ataks Tavuk Yumurta Verimi ve Yumurta Özellikleri

Yumurta verimi ve kalitesi birçok etkenden dolayı değişebilir. Ataks tavukları salman olarak, dışarıda gezerek, dolaşarak yetiştirilmesi yumurtaların kalitesini, doluluğunu arttırır. Yumurtaları genellikle iri ve kahverengi, açık kahve gibi renklerdedir. Bir Ataks yumurtası ortalama 65 gramdır.

Ataks tavuklarında yumurta veriminin en çok olduğu dönem 40–45 haftalık yaştır. Bu verim 60. haftalara kadar aşağı yukarı sabit devam eder sonrasında yavaş yavaş azalarak verim düşer.

Ataks Ne Zaman Yumurtlar?

Yumurtlamaya başladığı yaş ise 19. İle 21. haftalardır. Kapalı sistem kümeslerde bu yumurtlama yaşı daha erken olabilmektedir.

Yıllık bir Ataks tavuğu yumurta verimi 250 – 280 civarındadır. Hazır yemlerle ve ekstra vitamin takviyeleriyle Ataks tavuk yumurta verimi yıllık 290’lara kadar çıkabilir.

Ataks Tavuk Gurk Olur mu?

Ataks tavuklar uygun koşullarda gurk olabilir. 21 gün süren bir kuluçka süresinin ardından civciv oluşur. Bundan sonraki 2.5 ay (75 gün) süresince civcivle ilgilendiği için yumurtlama olmaz. Ataks tavuğun gurk olması için bazı olumsuz durumların ortadan kalması gerek.

 • Kalabalık ve horozun çok olduğu kümeslerde kuluçka az olur.
 • Çok sıcak ve bunaltıcı kümesler serinletilmeli, havalandırılmalıdır.
 • Soğuk ortamlar kuluçkayı olumsuz etkiler bu nedenle kış aylarına nazaran yaz ayları daha verimlidir.
 • Kümesler şehirlerden, gürültüden uzak bir yerde olmalı, stres kuluçkayı olumsuz etkiler.

Ferah ve konforlu bir ortam sağlandığı takdirde Ataks tavuklarınızın gurk olup kuluçkaya yatma oranlarında artışı gözlemleyeceksiniz. Ataks tavuk fiyatları ve özellikleri ile alakalı yazımızdan toparladığımız bilgilerin bulunduğu videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Popüler ırklardan olan, Sussex tavuk fiyatlarını ve özelliklerini yazdığımız makalemize buradan, Zibrit tavuk fiyatları ve özelliklerini yazdığımız makalemize ise buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir