Zibrit Tavuk Fiyatları ve Zibrit Özellikleri

Zibrit tavukları Türkiye’de yetiştirilen yaygın ırklardan bir tanesidir. Harika bir tüy görüntüsüne sahip olan bu tavuklar genelde süs tavuğu olarak kullanılır. Bu yazımızda Zibrit tavuk fiyatları 2022, Zibrit tavuk özellikleri ve Zibrit tavuk yumurta verimine değineceğiz.

Ülkemizde süs tavukçuluğunda yetiştiriciliği oldukça fazla olan Zibrit tavuk cinsinin kökeni de baya eskilere dayanmaktadır. Sosyal bir türdür, etrafına rahat alışır. Kolay kolay hastalanmayan Zibrit tavuklarının dirençleri iyidir. Şimdi kümeslerimizin göz bebeği Zibrit tavuklarının özelliklerine ve Zibrit tavuk fiyatlarına bakalım.

Zibrit Tavuk Fiyatları 2022

Süs tavuğu olduğu için sıradan bir tavukla fiyatlarını karşılaştırmak doğru olmaz. Birçok çeşidi olduğu için Zibrit tavuk fiyatları da değişkenlik gösteriyor. Altın ve gümüş renkleri genellikle piyasada bulunmakta ve çok tercih edilmektedir. Gerek boyutuna gerekse yaşına göre Zibrit tavuk fiyatları ucuzda olabiliyor pahalıda olabiliyor.

Bir Zibrit civciv fiyatı ortalama 50 ile 70 TL arasında değişebiliyor. Normal bir yaştaki Zibrit tavuk fiyatları ise 200 TL – 500 TL arasında olabilmektedir. Üstte belirttiğimiz üzere bu fiyatların net bir çizgisi yoktur. Tavuğun özelliklerine göre, ihtişamına göre, verimine göre her satıcının bir fiyat beklentisi oluyor. Eğer Zibrit tavuk alacaksanız saf ırk olmasına dikkat etmeli, sağlıklı bir tavuk aldığınıza emin olmalısınız. Bu hususta güvenilir bulduğunuz satıcılardan almanızı öneriyoruz.

Zibrit Tavuk Özellikleri

Bir süs tavuğunun ihtişamı dillere destandır. Zibrit tavuğunun görüntüsü yanında, yumurta verimi, ağırlığı gibi genel özelliklerine de değinmek gerekiyor. Aşağıda öne çıkan Zibrit tavuk özelliklerini sıraladık;

 • Zor iklim koşullarına dayanabilen bir yapısı vardır.
 • Yetişkin erkek Zibrit tavuğu ağırlığı yaklaşık 650 gramdır.
 • Yetişkin dişi tavuğun ağırlığı erkekten 100 gram daha düşüktür, yaklaşık 550 gram civarlarındadır.
 • Kuluçkadaki süreleri diğer tavuklarda da olduğu gibi 21 gündür.
 • İngiltere kökenli bir ırktır.
 • Zibrit tavuğu çeşitleri; sarı, altın ve gümüş renklerde bulunmaktadır.
 • Zarif bir vücuda sahip, kuyrukları yukarı doğru kalkıktır.
 • Minyatür tavuk grubundandır.
 • Tüyleri benekli gibidir, bu çizgilerin net olması tavuğun iyi olduğunun bir belirtisidir.
 • Sivri uçlu, yatay ve kırmızı renkli bir ibiğe sahiptir.
 • Kısa bir sırt, geniş bir göğüs yapısındadır.
 • Çekingen bir yapıdadır.
 • Paçasızdır, ayaklarında tüyler bulunmaz.
 • Evcilleştirilmesi kolay bir tavuk ırkıdır.
 • Kanatları vücut boyutlarına göre oldukça büyüktür.
Zibrit Tavuk Fiyatları ve Zibrit Özellikleri

Zibrit Tavuk Yumurta Özellikleri

Yumurtaların boyutu normal şekildedir. Bir yumurta yaklaşık 55 – 60 gram kadar ağırlığa sahiptir. Tavuk bağ, bahçe gibi ortamlarda yetiştiğinden dolayı yumurtası doğal yumurta olarak satılmaktadır.

Zibrit Tavuk Yumurta Rengi

Krem rengi ve beyaz tonlarında renklere sahip, doğal bir yumurta rengi vardır.

Zibrit Tavuk Yumurta Verimi

Genellikle ilkbahar ve yaz aylarında Zibrit tavuk yumurta veriminde artış gözükür. Bu aylar dışında da yumurta vermeye devam eder. Genelde süs tavukçuluğu için kullanılıp, yumurta yetiştiriciliği açısından yaygın olmasa da yumurtaları tüketilip, pazarlanmaktadır. Zibrit tavuk yumurta verimi yıllık yaklaşık 80 – 100 civarındadır. Ayık yumurta verimi 7 ile 10 arasındadır.

Bu yumurta sayıları tavuğun bakımına göre, tükettiği yeme göre değişebilir. Yıllık yumurta verimi 50 olanda 110 olan da istisna tavuklar olabilmektedir. Zibrit tavuk yumurta verimi uygun şartlar ve gerekli yemler sağlanırsa daha da artacaktır.

Zibrit Tavuk Ne Zaman Yumurtlar?

Yılın tüm ayları yumurtlama kabiliyetine sahiptirler. Zibrit tuvugu ne zaman yumurtlar sorusunu biraz daha açarsak; mart ayından başlayıp ağustosa kadar olan aralıkta yumurta veriminde artış gözlemlenmiştir.

Zibrit Tavuğu Çeşitleri

Horozları ve tavukları genelde aynı renktedir. 3 farklı renkte olabilir bunlar; Altın (gold), sarı (devetüyü olarak da bilinir) ve gümüş (silver) olarak sıralanabilir. Hepsi birbirinden güzel renkler barındıran Zibrit süs tavuklarının gözdelerindendir.

Bir başka birbirinden güzel bir tavuk olan Sussex tavuk fiyatları ve özelliklerini yazdığımız yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Aşağıdan Zibrit tavuğu için hazırladığımız videomuzu da izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir