Sussex Tavuk Fiyatları ve Özellikleri

Ülkemizde yaygın bir tavuk ırkı olan, Sussex tavuk fiyatlarına ve Sussex özelliklerine değinmeye çalışacağız. Sussex, hem et hem yumurta için yetiştirilen yani kombine verimli bir tavuk ırkıdı; hastalıklara, olumsuz çevre koşullarına ve iklimlere dayanıklı olması bu kadar yaygın olmasının en temel sebeplerindendir.

Sussex tavuğunun yanı sıra, ülkemizde en çok tercih edilen tavuklardan olan Ataks’ın fiyat ve özelliklerini incelediğimiz yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.

Sussex Tavuk Fiyatları 2022

Tavukların civciv olması durumuna, tavuğun yaşına göre farklı fiyatlarda satılmaktadır. Olgun ve verimli olan, Sussex tavuk fiyatları 2022 yılı içerisinde yaklaşık 65-70 TL gibi bir ücrete satılmaktadır. Civciv hali ise 8-10 TL arası bir fiyat bandında piyasada bulunmakta.

Yukarıda belirttiğimiz Sussex tavuk fiyatları yetiştiriciden yetiştiriciye ve bölgelere göre değişebilmektedir. Sussex tavuk seçerken doğru satıcıdan aldığınıza emin olmanız önemlidir. Saf olmayan bir tavuk almanız veriminizin düşmesine, daha az sayıda yumurta almanıza neden olacaktır.

Sussex Tavuk Gurk Olur mu?

Uygun şartlarda yılda 1-2 kez kuluçkaya yatabilir. 21 Gün (3 hafta) süren bu kuluçka döneminden sonra civciv dünyaya gelir. Civciv meydana geldikten sonra tavuğunuz bir süre onunla ilgileneceği için yumurta vermeyecektir.

Sussex Tavuk Özellikleri

İngiltere kökenli olan Sussex, yumurta ve et üretimi dışında süs tavuğu olarak da kullanılabiliyor. Uysal ve verimli bir ırk olan Sussex tavuk özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Popüler olan diğer ırklara göre biraz daha küçük cüsselidir.
 • Olumsuz iklime kolay adapte olmaktadır, yumurta verimi kış mevsiminde dahi çok düşüş göstermez.
 • Sussex tavukların ağırlığı yaklaşık 3.1 kg, horozlarının ise 4.5 kg olmaktadır.
 • Doğal ortamlarda, bağ, bahçe gibi alanlarda yetiştirilmeye daha uygundur.
 • Beyazlarının boyun ve kuyruk bölgesinde siyah tüyler bulunur.
 • Zarif bir vücuda sahibidir, geniş omuzlu ve dikdörtgen bir yapıdadır. Kuyrukları 45 derecelik açıyla yukarı bakmaktadır.
 • Kakül ve ibik kırmızı, gagası krem rengindedir.
 • En yaygın beslenilen cinsi Light Sussex’tir, toplamda 8 farklı cinsi bulunur.
 • Yarka ve civciv dönemleri kısadır.
 • Keşfetmeyi ve hareketi seven bir tavuk ırkıdır.
 • Kırmızı, beyaz, gümüş, kahverengi, benekli beyaz, açık kahverengi ve ensesi gri beyaz gibi birçok farklı renk tonlarında bulunabilir.

Sussex Tavuğu Hangi Ülkenin?

İngiltere kökenli bir tavuk ırkı olduğu biliniyor.

Sussex Tavuk Ne Kadar Yem Yer?

Her yumurtacı tavuk gibi Sussex tavuğunun da yumurta verimi yem rasyonuna ve tüketimine bağlıdır. Bir Sussex tavuk günde 130 gram civarında yem tüketir.

Sussex yumurta verimi ve yumurta özelliklerine aşağıda daha detaylı şekilde değindik.

Sussex Tavuk Fiyatları ve Özellikleri

Sussex Tavuk Yumurta Özellikleri ve Yumurta Verimi

Sussex Tavuk Yılda Ne Kadar Yumurta Verir?

Yılda yaklaşık 250 yumurta verebilir. Bu sayı doğru koşullar, sağlıklı ve orantılı yem tüketimi sağlandığı takdirde daha da artabilir. Tam tersi durumlarda ise yumurta veriminde düşüş olması kaçınılmazdır.

Yıllık yumurta verimi ilk yıl 150 civarında olabilir. İlerleyen zamanlarda artış söz konusu olarak üstte belirttiğimiz yumurta sayılarına ulaşır. Sussex ırkı tavuklar 4 yıl kadar 250 civarında yumurta verir, sonrasında verimde düşüşler gözlenir.

Besleyici değeri yüksek yemler verilmesi yumurta kalitesini ve verimini arttırır. Tavuğu almadan önce saf olmasına, ırkın saf özellikleri taşımasına dikkat edilmeli. Yumurtalarının yaklaşık ağırlığı 60 gramdır.

Sussex Tavuk Yumurta Rengi

Sussex tavuğunun rengi krem renkten beyaza kadar farklı tonlarda olmaktadır. En yaygın elde edilen Sussex yumurtaları; beyaza yakın açık kremrengi ve açık kahverengi tonlarındadır.

Sussex Ne Zaman Yumurtlar?

Sussex tavuklar 11 ay kadar bir süre sonra yumurta vermeye başlar. Yumurta verimi başlarda üstte de belirttiğimiz üzer az başlayıp yılda 250 yumurtaya kadar çıkar. Bu verim 4 yıl boyunca aşağı yukarı aynı değerlerde devam eder, sonrasında düşüşler meydana gelir. Sussex tavuk fiyatlarını ve yukarıda bahsettiğimiz özelliklerden bir kısmını bulabileceğiniz videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Diğer tavuk ırkları; Tinted tavuk fiyatları ve özellikleri ve Zibrit tavuk fiyatları ve özelliklerine de göz atmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir