Kuzu ve Koyunlarda İştahsızlık Nedenleri ve Tedavisi

Kuzu ve koyunlarda iştahsızlık verim ve hayvanın sağlığı yönünden olumsuz etkilere sahiptir. Koyunlarda iştahsızlık nedenleri birden fazla etkenden dolayı olabilmektedir. Yemin türü, bakteri ve parazitler, yaşadığı ortam gibi birçok unsur koyunlarda iştahsızlığı tetiklemektedir.

Her hayvan; yaşı, canlı ağırlığı, cinsiyeti, verimliliğine göre besin maddelerini tüketmek zorundadır. Koyunlarda iştahsızlık, hayvan sahiplerinin en çok yakındığı sorunlarda bir tanesidir. Hayvanın sağlığı, süt verimi, canlı ağırlığı gibi işletme için pozitif gelişmelerin sorunsuz bir şekilde ilerletilmesi için iştahsızlık sorunu ortadan kaldırılmalıdır. Bu iştahsızlıkların nedenlerine ve çözüm yollarına göz atalım.

Koyunlarda İştahsızlık Nedenleri

Koyunlarda İştahsızlık Neden Olur?

En başta söylediğimiz gibi yemin türü, ortam şartları, bakteri ve parazitler gibi en önemli iştahsızlık sorunlarına ek; Stres, zehirlenme sonucu oluşan toksik maddeler, mineral ve vitamin eksikliği (kobalt ve B12 vb.), bağırsak, mide gibi sindirim sistemi organlarında oluşan tahribat ve hastalıklar iştahsızlığın nedenleri arasında gösterilebilir. Koyunlarda iştahsızlık nedenlerinden bir başkası gebelik olabiliyor. Koyununuzun gebe olması da iştahsızlığını etkileyen etkenlerden bir tanesi. Koyunlarda gebelik nasıl anlaşılır? Yazımızda gebe olan koyunda meydana gelen belirtileri aktarmaya çalıştık, yazımızı inceleyip detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Koyunlarda doğum sonrası iştahsızlık kısa bir süre için normal sayılabilir. Bu sürenin birkaç günden fazla olması durumunda veteriner hekiminize danışmanızda fayda olacaktır. Doğum yapan koyun zaten yeterince enerji harcamış durumda olacaktır, o enerjinin eski haline dönmesi için gıda ihtiyacını eksiksiz şekilde doldurması şarttır. Kuzularda iştahsızlık ciddi bir problemdir. Kuzuların erişkin bir koyun olabilmeleri için besin maddelerini eksiksiz bir şekilde karşılamaları gerekir.

Doğru bir tedavi için iştahsızlığın nedeninin tespiti oldukça önemlidir. O nedeni ortadan kaldırdığımız zaman koyunumuzun iştahı eski haline dönecektir. Bunun tespiti için profesyonel yardım almak oldukça önemli. Veteriner hekiminize danışarak, gerekirse koyununuzdan alınan örnekleri laboratuvarda incelettirerek koyunlarda iştahsızlığın nedenini bulmanız daha doğru sonuç verecektir.

Kuzu ve Koyunlarda İştahsızlık

Koyunlarda İştahsızlık Tedavisi

Koyunlarda iştahsızlık problemi yetiştiricilerin başına sıkça gelen durumlardandır. Koyunlarda iştahsızlık nedenleri birçok etkenden dolayı olabilmekte. İştahsızlık yaşayan küçükbaş hayvanlarda sağlık problemleri ve verim düşüşleri meydana gelir buda işletmenin zarar görmesine neden olur. Bu zararı minimuma indirmek için koyunlarda iştahsızlık tedavisi yöntemlerine ve koyunlarda iştahsızlık nasıl geçer? Sorusunun cevaplarına bir göz atalım.

  • Koyunumuzun aşı programının eksiksiz yerine getirilmesi gerekir.
  • Yedirilen yemlerin kaliteli, besleyici ve lezzetli olduğuna dikkat edilmeli. Küflü ve bozuk yemler kesinlikle verilmemelidir.
  • Temiz olduğundan emin olunan sular içirilmeli ve su sistemleri kontrol edilmeli.
  • Aşırı kalabalık bir ortam oluşturulmamalı. Hayvanlar strese sokulmamalı.
  • Yemlikler bütün hayvanların erişebileceği bir yerde olmalı.
  • Fazla kırağının olduğu dönemlerde meraya çıkarmadan biraz kuru ot vb. verilmesi tavsiye edilir.
  • Alışmış olduğu bir yem varsa o bir anda kesilmemeli. Kademe kademe azaltılıp yeni rasyon öyle verilmeli.

Yukarıda bahsettiğimiz kendimizce alacağımız önemlerin başında geliyor. Her türlü ihtiyacı karşılandığı halde koyununuzda iştahsızlık problemi devam ederse veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir. Mide, bağırsak sorunları iştahsızlığın ve verim düşüşünün en büyük nedenlerindendir, ilaç uygulamalarıyla bu sorunlar düzeltilebilir. Veteriner hekiminizin uyguladığı tedavi yöntemleriyle iştahsızlıkla baş etmek daha kolay olacaktır.

Koyun ve kuzulara dair; özellik, hastalık ve tedavi içerikli yazılarımızı paylaştığımız kategorimize buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Koyunlarda sık rastlanan delibaş hastalığına dair tedavi önerilerinde bulunduğumuz yazımıza buradan gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir