Jersey İnek Süt Verimi, Günlük Ne Kadar Süt Verir? Jersey Özellikleri

Jersey, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de popüler olan bir ırktır. Çoğu ortam koşulunda yetiştirilebilen bu ırka ait merak edilenlere değinmeye çalışacağız. Jersey inek süt verimi, süt yağ oranı ve bir takım fiziksel ve verim özelliklerini araştırdık. Yetiştiricilik yapmayı düşünen ve halihazırda yetiştiricilik yapıp işleri daha da büyütmek veya yeni ırklar dahil etmek isteyenlerin kesinlikle dikkatlice okumasını öneriyoruz. Jersey inek süt verimi ile öne çıkan ırklardan bir tanesidir. Bu nedenle sütçü inek işletmelerince daha çok tercih ediliyor.

Jersey Süt Verimi

Jersey inek süt verimi; ortam, beslenme, ineğin yaşı, kondisyonu, hastalık durumu gibi tahmin edeceğiniz üzere baya bir şeyden etkileniyor. Bu kadar fazla süt verimini değiştirebilecek durumlar olduğundan kesin bir değer vermek imkansızdır. Bizim şimdi vereceğimiz Jersey süt verimi ortalama baz alınarak oluşturulmuş, en doğruya yakın değerlerdir. Bir Jersey inek süt verimi yıllık 5000 – 6000 litre civarındadır. Laktasyon süresi boyunca yıllık Jersey inek süt verimi yaklaşık bu litrelerdedir. Saf ırk, sorunsuz bir beslenme, hastalıklardan uzak ve eksiksiz bir yetiştirmeyle Jersey süt verimi daha da artabilir.

İneğin süt veriminin fazla olması demek karlılık oranının artması ve yetiştiricilik yapan işletmenin daha da büyümesi demek. O yüzden en doğru seçimi yaparak en az masrafla en çok verimi sağlamak işletmelerin hedeflerindendir. Jersey inek süt verimi tatmin eder düzeyde diyebiliriz. Zaten bu yüzünden ülkemizde en çok tercih edilen sığır ırklarını başında.

Jersey İnek Günlük Süt Verimi

Genellikle 12 saat arayla günde 2 kez olmaz üzere sağım uygulanır. Bu uygulamalar ineğin verimini de etkileyen faktörlerdendir. Merak edilen bir konuda ‘’Jersey inek günde kaç litre süt verir?’’ sorusu oluyor. Yetiştirilme durumlarında göre değişiklik göstermekle birlikte; bir Jersey inek süt verimi günlük ortalama 20 litredir. Jersey sütüyle yapılan peynirlerinde lezzeti tıpkı sütü gibi iyidir.

Jersey Sütü Nedir?

Protein bakımından zengin, Jersey ırkı ineklerden elde edilen süte denilmektedir. Diğer sütlere göre biraz daha sarımsı bir renge sahip görüntüsü, lezzetli bir tadı vardır. Süt yağ oranı %4.5 civarında yağlı denilebilecek bir süttür. Jersey inek süt kalitesi iyi derecededir. Yaklaşık 15 litre Jersey sütünden 1 litre yağ çıkmaktadır.

Jersey İnek Fiyatları

Jersey İnek Özellikleri

Şimdi birazda süt verimi dışında bazı Jersey inek özelliklerine göz atalım. Bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerin, Jersey inek yetiştiriciliği yapmayı düşünenlerin akıllarında bulundurması gereken bazı Jersey inek özellikleri aşağıdaki gibidir.

  • Küçük boyutlar bir ırktır.
  • Dişi jersey yaklaşık 400 – 450 kg ağırlığındadır.
  • Açık kahverengi tonlarında vücutları vardır.
  • Memeleri ve burunlarının uç kısmı genellikle siyahtır.
  • Kafa boyutları küçüktür, hem erkek hem de dişisinde boynuz bulunur.
  • Ilıman iklim koşullarında daha rahat yetiştirilirler.
  • Dolgun bir meme yapısına sahiptir.
  • Derisi ve kemikleri incedir.
  • Buzağıları yaklaşık 20 kg civarında doğar.

Bir başka ırk olan Simental ineğin süt verimi, fiyatı ve özelliklerine değindiğimiz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Diğer inek ırklarının da süt verimini işlediğimiz En Çok Süt Veren İnek Irkları (6 farklı ırk) yazımıza da göz atabilirsiniz.

Jersey inek süt yağ oranı nedir?

Jersey ineklerinin sütlerindeki yağ oranı yaklaşık olarak %4.5 civarındadır. Bu oran diğer ırkların sütüne göre daha yüksek denebilir, o nedenle yağlı bir sütü vardır.

Orijinal Jersey inek nasıl anlaşılır?

Jerseyler tipik bir sütçü inek ırkıdır. Vücutları çok iri değildir, ince kemiklere sahiptir. Memeleri iridir, Boynuzlarının kökü kalındır. Vücutları kahverengi tonlarındadır, geyik rengine benzetilebilir.

Jersey inek ne kadar yem yer?

Bir inek günde yaklaşık ağırlığının %2.5 ile %4.5’ü arasında bir kaba yem tüketir. Jersey ineklerinin ağırlığını 500kg varsayarsak yaklaşık 17.5 kg kaba yem tüketir. Bu değer daha da düşük olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir