Simental İnek Fiyatları ve Simental Süt Verimi (25-30 Litre Süt)

Ülkemizde en çok tercih edilen sütçü ırklardan bir tanesi Simental’dir, aynı zamanda sarı alaca olarak da biliniyor. Yetiştiriciliğe yeni başlayacak olanlar veya hanesine yeni Simental katacak kişiler; Simental inek fiyatları, Simental süt verimi gibi bazı detayları araştırarak, en doğru seçimi yapmak istiyorlar. Biz de bu yazımızda bunu düşünerek Simental inek fiyatları 2022 yılında ne durumda, işletmeler için büyük önem taşıyan Simental süt verimi ne kadar? Gibi bazı sorulara cevaplar aradık.

Simental İnek Fiyatları 2023

2023 yılında kurbanlık fiyatları cep yakacak tipten oldu. Bu durum bir çok hayvan yetiştiricisini ve hayvan alıcısını oldukça etkiledi. Simental inek fiyatları da bu zamlardan nasibini aldı. Üretici tarafında yem fiyatlarının 2022 yılına göre artması ve diğer etkenler simental inek fiyatlarının artmasına sebep oldu. Simental inek fiyatları 2023 yılında bir önceki seneye göre neredeyse %100’lere ulaşan zamlarla karşılaştı. Yetişkin bir simental fiyatları 60.000 TL lerden başlayıp 100.000 TL lere kadar çıkabiliyor, bu fiyatlar bölgeden bölgeye, satıcıdan satıcıya değişiklik göstermektedir. 2023 yılında güncellediğimiz ortalama simental düve, inek fiyatları şu şekilde;

Simental Buzağı Fiyatları 202320.000 – 40.000
Yetişkin Simental Fiyatları 202365.000 – 95.000
Gebe düve Simental Fiyatları 202345.000 – 70.000

Simental İnek Fiyatları 2022

Simental, gerek süt verimi gerekse dayanıklılığıyla ön planda olan, ülkemiz koşullarına adapte bir ırktır. Simental inek fiyatları 2022 yılında; yem, mazot, işçi ücreti gibi birçok şeyden etkilendiği için çok fazla zam ve değişime uğradı. Simental inek fiyatları araştırılıp, en doğru ve güvenilir bir satıcıdan alınmalı.

Simental buzağı fiyatları 2022 yılında; 3 -7 aylık bir buzağı ortalama 15.000 TL’ye satılmaktadır.

Yapısı ve verimi oturmuş, yaşı büyük bir Simental inek fiyatları ise 30.000 – 35.000 TL bandındadır.

Simental gebe düve fiyatları 2022 yılında ise 25.000 TL civarında satılmaktadır.

Simental Buzağı Fiyatı15.000
Yetişkin Simental İnek Fiyatı30.000 – 35.000
Simental Gebe Düve Fiyatı25.000

Burada belirttiğimiz fiyatların çok değişken olduğunu belirtmekte fayda var. İneğin yaşında, süt verimine, karkas oranına, yağ kütlesine, sağlık durumuna, satın aldığınız bölgenin pazar fiyatlarına göre farklılıklar gösterir. Ülkemizde ekonominin oldukça değişken olduğu bu dönemlerde; yem fiyatları, nakliye, barınma, bakım masrafları gibi maliyetlerin her geçen gün artmasına karşın Simental inek fiyatlarında da artışlar söz konusudur.

Elimizden geldiğince güncel ve doğru fiyatları vermeye çalıştık. En doğru ve güncel fiyat bilgisine satıcı olan kişilerle iletişim kurarak sağlayabilirsiniz. Bir inek almadan önce güvenilir satıcı bulduğunuza emin olmanız gerekiyor. Çünkü saf olmayan ırkların veya verimi sizleri tatmin etmeyecek hayvanların alınmaması için oldukça güven büyük önem taşıyor. Özellikle yetiştiriciliğin çok olduğu bölgelerde rekabet oranı fazla olduğundan daha düşük fiyatlarda Simental inek bulmak mümkün.

Simental İnek Özellikleri

Dünyada en çok tercih edilen gıdaların başında et ve süt ürünleri geliyor. Hal böyle olunca büyükbaş hayvancılık çok önemli bir konumda. Simental inekler özellikle ülkemizde Doğu Anadolu bölgesinde yetiştiricilik yapılsa da, gelişen yeni işletmelerce ülkemizin her tarafında yetiştiriciliği yapılmaktadır. Zorlu iklim şartlarında bile verimi oldukça iyi olan Simental inek özelliklerine detaylıca bakalım;

 • Simental ülkemizde Sarı Alaca ismiyle de bilinir.
 • Kökeni İsviçre’ye dayanmaktadır.
 • Kombine verimli bir ırktır. Yani hem et hem de süt verimi iyi derecededir.
 • Baş bölgesi genellikle beyaz, vücudu kırmızı – beyaz veya sarı – beyaz tonlarındadır.
 • Parlak ve kısa kıllara sahiptir.
 • İri cüsselidirler, sağlam bir yağısı vardır.
 • Besi yeteneği erkeklerinde yüksektir.
 • Simental sığırının ağırlığı yaklaşık 700 – 800 kg’dır. Bazı Simental boğalar ise 1 ton ağırlığa ulaşabiliyor.
 • Laktasyon süresi 291 gündür.
 • Buzağısı 40 – 45 kg ağırlığında doğar.
 • Besiye alınan sığır günde 1.4 kg kadar canlı ağırlık artışı yaşayabilir.
Simental Süt Verimi

Simental İnek Süt Verimi

Türkiye’de yetiştiriciler tarafından en çok tercih edilen ineklerden bir tanesi Simental’dir. Durum böyle olunca bu ırka talep çokça oluyor. Bu işe yeni başlayacaklar veya hanesindeki inek sayısını çoğaltmak isteyen sütçü işletmeler için Simental inek süt verimi büyük önem taşımakta. İşletmenin kar oranını etkileyen en önemli faktör hayvanın beslenmesi ve ona karşılık elde edilen süt veya et gibi verimlerin fazla olmasıdır. Simental inek süt verimi de bu noktada merak ediliyor, en ideal hayvanı seçmek için bu rakamlar bir hayli önem kazanıyor. Jersey ırkı ile ilgili süt verimi gibi özelliklerini kaleme aldığımız makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bir Yılda Simental İnek Ne Kadar Süt Verir?

Bir laktasyon süresinde, Simental inek yıllık süt verimi 6.000 – 7.000 litre civarlarındadır. Bu süt verimi hayvanın beslenmesine, yaşına, yetiştirildiği ortama oldukça bağlıdır. Bunlar gibi çokta etkenden etkilenerek farklı süt verimleri elde edilebilir. Bu sayılar ortalama olup, sizin hayvanınızda bu durum artı veya negatif yönde farklı olabilir. Sağlıklı ve ideal bir Simental inek süt verimi bu şekilde söylenebilir. Bazı işletmelerde Simental süt verimi yılda 8.000 litre civarlarında olabiliyor.

En çok süt veren inek ırklarını yazdığımız makalemizi de okumanızı diğer ırklar hakkında da bilgi sahibi olmanız için tavsiye ediyoruz.

Simental İnek Günde Kaç Litre Süt Verir?

Süt ineklerinde belli bir laktasyon süresi ve bu süre içerisinde verdiği süt miktarı oldukça önemlidir. Gerek günübirlik süt satan küçük işletmeler gerekse büyük işletmeler için Simental inek günde kaç litre süt verir? Sorusunu merak ediyor. Bu soruyu ortalama Simental inek günde 20 – 25 litre süt verir, şeklinde cevaplayabiliriz. Nadir de olsa bazı Simental inekler günde 30 litre civarlarında süt verebilmektedir.

Diğer inek ırklarının da günlük süt verimlerini merak ediyorsanız buraya tıklayarak göz atabilir, diğer sütçü ineklerinde süt verimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir