Tinted Tavuk Fiyatları ve Tinted Özellikleri

Ülkemizde yumurtacı tavuk yetiştiriciliğinde en çok tercih edilen türlerin başında Tinted tavuk ırkı gelmektedir. Ataks, Tinted, Lohman gibi birçok farklı yumurtacı tavuk bulunmaktadır. Tinted tavuk fiyatları başta olmak üzere bu ırk hakkında birçok bilgiyi bu yazımızda bulabileceksiniz. Yetiştiricilikte en önemli konu, verim ve kar olduğu için doğru tavuğu bulmak önemlidir. Tercih edilebilecek en iyi tavuklardan birisi olan Tinted’i sizler için araştırdık.

Dayanıklı olması, kolay kolay hastalık sorunuyla karşılaşmaması ve az yem tüketip çok yumurta vermesi gibi özelliklerinden dolayı Tinted tavuğu tercih ediliyor. Tinted tavuk fiyatları, tinted tavuk özellikleri, Tinted tavuk yumurta verimi, Tinted tavuk yem tüketimi gibi birçok önemli sorunun cevaplarını bu yazımızda vermeye çalıştık.

Tinted Tavuk Fiyatları 2022

Yumurta verimine göre az yem tüketmesi yetiştiriciler tarafından Tinted tavuğunun tercih edilmesini sağlıyor. Yem tüketimine aşağıda detaylıca değineceğiz fakat öncesinde, Tinted civciv fiyatları, Tinted tavuk fiyatları 2022 yılında ne durumda ona göz atalım.

Türkiye’nin dört bir tarafında yetiştiriciliği yapılan Tinted tavuğu piyasada kolayca bulunan bir ırktır. Yetişkin bir Tinted tavuk fiyatları ortalama 40 – 70 TL arasında değişmekte, yaklaşık 50 TL gibi bir fiyata yumurta verme kabiliyetinde Tinted tavuğu alabiliyorsunuz. Tavuk almadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmakta.

Bu hususlardan en önemlisi tavuğun 1. Kan olduğuna dikkat etmeli, saf ırk almaya özen göstermelisiniz. Aksi halde saf olmayan ırkların verimi çoğu zaman sizleri tatmin etmeyecek ve başka problemlerde ortaya çıkartabilecektir. İlk dönemlerinde yapılması gereken aşılarının yapılmış olmasına da dikkat etmek gerekiyor. O yüzden piyasada adını duyurmuş ve müşteri memnuniyeti yüksek satıcılar tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Tinted Tavuk Özellikleri

Tinted, yumurtacı tavuklar arasında verimi oldukça yüksek bir tavuktur. Tinted tavuk özelliklerine maddeler halinde değinmek gerekirse;

  • Beyaz renkli ve parlak bir tüye sahiptir.
  • Sakin ve uysal bir mizaçtadır.
  • Kötü iklime ve şartlara dayanıklıdır. Ülkemizdeki soğuk iklim şartlarında dahi dayanıklılıklarını korurlar.
  • Köy, bahçe gibi doğal ortamlarda beslenebileceği gibi kapalı tip kümeslerde de bakılabilir.
  • Az yem tükettiği için işletmelerin gider maliyetlerini azaltır.
  • Büyük boyda yumurta veririler.
  • Fransa kökenli bir tavuk ırkıdır.
  • Yeni ortamlara kolay adapte olmaktadır.
  • Tinted tavukları orta – küçük boyutlardadır, fazla büyük canlılar değildirler.
Tinted Tavuk Fiyatları ve Tinted Özellikleri

Tinted Tavuk Yumurta Özellikleri

Üstte de belirttiğimiz üzere yumurtalarının boyutları büyüktür. XL olarak piyasada satılabilmektedir. Onun dışında Tinted tavuk yumurta rengi krem ve açık kahverengi tonlarındadır. Yumurta işletmeleri için yumurtalarının sağlam kalması önemli bir husustur. Bu tavukların yumurta kabuğu kalınlıkları iyi durumdadır. Tinted yumurtası yaklaşık 65 gram ağırlığındadır.

Tinted Tavuk Ne Zaman Yumurtlar?

Tinted tavuklarında yaklaşık 18. haftadan sonra yumurta vermeye başlar. Yumurta verimi 20. haftalarda güzel seviyelere çıkar. En çok yumurta verdiği dönem ise 29. haftadadır. Tinted tavuk kaç haftada yumurtlar sorusuna bu şekilde cevap verip, yumurta vermek için ortalama 1300 gram ağırlığına ulaşmaları gerektiğini hatırlatırız. Yetişkin olanları ise 1650 gram gelmektedir.

Tinted Tavuk Yumurta Verimi

Yediği yeme oranla en verimli ırkların başındadır. Tinted tavuk yumurta verimi yetiştiricilik yapanlar tarafından en dikkate alınan özelliktir. Neredeyse her gün yumurta veren olduğu da bilinen Tinted tavuk yumurta verimi yılda yaklaşık 300 – 330 civarındadır. Bu sayı tavuğun beslenme ve ortam şartlarına göre değişik gösterebiliyor.

Besleyici yem tüketen tavuklarda ortalamanın üstünde yumurta almak mümkün. Aynı şekilde yetersiz bakımda ve saf olmayan ırklarda bu sayıda düşüşler gözlemlenir. Tinted tavuk ayda 25-27 kadar yumurta verebilir. Yetiştiricileri tatmin edecek bir yumurta verimi olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik yem tüketiminin diğer ırklara göre az olmasına rağmen.

Daha öncede Ataks, Zibrit ve Sussex gibi farklı tavuk ırklarının da fiyat, özellik ve verimlerini ele almıştık eğer tavuklar hakkında daha da fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız o yazılarımıza da göz atmanızı öneririz. Tavukların, isimlerine tıklayarak ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

Tinted Tavuk Yem Tüketimi

Yem tüketimi diğer ırklara göre azdır. Örneğin Atakslar günde 120 gram civarında yem tüketirken, Tinted tavuk yem tüketimi günde ortalama 95 gram dolaylarındadır. Bu bir tavuk için belki çok bir fark olarak gözükmeyebilir. Fakat büyük işletmeler ve çok sayıda tavuğu olan yetiştiriciler için önemli bir farktır. Bu yem tüketimi Tinted tavuğunu diğer tavuklara göre daha seçilir yapan faktördür.

Tinted Tavuk Kaç Yıl Yaşar?

Diğer tavuklarda olduğu gibi Tinted tavuğunun da aşağı yukarı 7-7.5 yıl ömürleri vardır.

Tinted Tavuk Gurk Olur mu?

Uygun ortam ve şartlar sağlandığı müddetçe Tinted tavuk gurk olabilmektedir. 21 günlük kuluçka süresi sonrasında civciv verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir