Gebe İnek Nasıl Anlaşılır? İneklerin Doğum Belirtileri ve İkizlik Belirtileri

Bu yazımızda yetiştiriciler için çok önemli bir konuyu; gebe inek nasıl anlaşılır? İkiz gebe inek nasıl anlaşılır? İneklerde doğum belirtilerini ele aldık. İneklerde diğer tüm memeliler gibi bir gebelik süreci yaşamaktadır. Gebeliğin doğru bir uygulamayla tespit edilip, sağlıklı bir şekilde atlatılması önemlidir.

Gebe inekler normal ineklere göre daha fazla bakım ister, gerektiğinde farklı yem ve ilaçlar kullanır. Bu nedenle ineklerde gebelik belirtileri gözle görerek ve gerekli gebelik testleri yapılarak gebe olan hayvanın tespiti özenle yapılmalıdır. Buzağınızın sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için bu oldukça önemlidir.

İneklerde Gebelik Belirtileri

İneklerin gebe olduğunu anlamamızı sağlayan bazı fiziksel ve kimyasal değişimler olur. Bunların bir kısmı gözle görülebilirken bazıları için gebelik testleri, kan testleri ve ultrason gibi modern yöntemler kullanılması gerekir. İlk olarak yetiştiricilerin gözlemleri ile anlaşılabilecek bazı değişimleri aşağıda sıraladık.

İneklerin Gebe Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İneklerde gebelik belirtilerinden karnın normalden büyük olması gibi fiziksel bazı değişimler şu şekildedir;

  • Memede büyüme ve salgı gelmesi, genelde 5. Aydan sonra gözlemlenir.
  • Gebe inek kızgınlık göstermez.
  • Ağır başlı olur ve huyu yumuşar.
  • Doğum yaklaştıkça genital bölge büyür, pelvik kasları gelişim gösterir.

İneğin gebe olduğu nasıl anlaşılır? Sorusuna bir yöntemde gebe olduğundan şüphe duyduğununuz ineğin yanına boğa getirmek olacaktır. İneğin kızgınlık gösterip göstermediğine göre gebeliği tahmin edebilirsiniz. Fakat bu eski bir yöntemdir ve yanılma payı oldukça yüksektir. Bunun yerine modern teknikler kullanmak en sağlıklısıdır.

Gözlemleyebildiğimiz gebelik belirtilerinden öne çıkanlar bu şekilde. Üstte bahsi geçen durumlar gebeliğin net tespitini sağlamakta yetersiz kalacaktır. Daha doğru ineklerde gebelik teşhisi için rektal palpasyon yapılabilir. Rektal palpasyonun detaylarına biraz göz atalım.

İneklerde suni tohumlama ve gebelik testi için en sık kullanılan yöntemlerden birisi rektal muayenedir. Gebeliğin 3. Ayından sonra ve doğum yaklaştıkça daha kesin bir sonuç verir. Temiz çevre ve hijyenik eldivenler kullanılarak yapılması gereken bu muayene; uzman kişilerce, veteriner hekimler tarafından yapılması önemlidir.

3 aylık gebe inek nasıl anlaşılır? Bu ayda ineklerin karları hafif şekilde büyür. Fakat gözle görülebilecek çok fiziksel değişiklikler olmaz. O yüzden kan testi gibi testlerle gebeliğin tespitini yapabilirsiniz.

4 aylık gebe inek nasıl anlaşılır? 3. ay gibi bunda da fiziksel değişiklik çok gözlemlenmez. Kandaki hormon düzeyine göre gebeliğine karar verilir. Rektal muayeneyle de gebelik anlaşılabilir.

5 aylık gebe inek nasıl anlaşılır? Rektal muayene, ultrason ve kan testi gibi birçok farklı metot ile gebelik anlaşılabilir.

6 aylık gebe inek nasıl anlaşılır? Yavaş yavaş karın gözle görülür büyüklüğe ulaşmıştır. Bu aylarda da üsttekiler gibi modern tekniklerle gebeliğin teşhisi yapılır.

7 aylık gebe inek nasıl anlaşılır? 8 Aylık gebe inek nasıl anlaşılır? Gibi doğuma son aylar kala bu sorularda merak ediliyor. Bunların her ay farklı bir cevabı yoktur aslında, yapılması gerekenler yazımızda belirttiğimiz muayenene ve teşhis metotlarını uygulamaktır.

Gebe İnek Nasıl Anlaşılır

İneklerde Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebe inek nasıl anlaşılır? Sorusunun diğer cevabını da kan testleri bize verecektir. Gebe olduğunu düşündüğünüz ineğinizin kanından alınan örnek sayesinde bu testler yapılmaktadır. Kanda bulunan progesteron hormonun düzeyine göre gebeliğe dair net sonuçlar alınabilir.

İneklerde Gebelik Hesaplama

Büyükbaş yetiştiriciliğinde, buzağıların sağlıklı dünyaya gelmesi yetiştiricilerce üzerinde durulan en mühim konulardandır. İneklerde gebelik hesaplaması sayesinde buzağının doğum tarihini aşağı yukarı kestirebiliyoruz. Gebelik hesaplama yapabilmemiz için ineğin döllenme gününü; bu boğa ile de olur suni tohumlamayla da olur bilmemiz gerekiyor. Bu günün üzerine yaklaşık 9-9.5 ay (285 gün – 300 gün) ekleyerek tahmini buzağılama günü bulunur. Aşağıda verdiğimiz formülü uygulayarak çok az bir sapma ile buzağının doğacağı günü tespit edebilirsiniz.

[(Döllenmenin Olduğu Gün Ayın Hangi Günü) + 11][(Kaçıncı Ayda Döllendiği) – 3]= Tahmini buzağılama tarihi olarak çıkacaktır.
İneklerde Gebelik Hesaplama Formülü

Örnek vermek gerekirse;

18 Nisanda döllenen bir ineği buzağılama tarihini gebelik formülüyle bulalım.

[18 + 11] / [4-3] = 29. Gün & (4-3=1 yani 1. Ay) Ocak Ayı = Ocağın 29. Günü doğum yapması muhtemeldir. Bu formülde dikkat etmeniz birkaç husus vardır. Gün sayısı 30’da fazlaysa o sayıdan 30 çıkarıp 1 ay olarak eklemelisiniz.

Gebe İnek Nasıl Anlaşılır

İkiz Gebe İnek Nasıl Anlaşılır?

Büyükbaş yetiştiricilerin en beklediği olaylardan bir tanesi de ikiz buzağı elde etmek oluyor. İneklerde ikiz gebelik koyun, keçi gibi küçükbaş hayvanlara göre daha az olmaktadır. Bu derece az rastlanan bir olayla karşılaşmak işletmeciler için sevindirici bir durum. İneklerde ikiz gebelik nasıl anlaşılır? Sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz;

En başta bahsettiğimiz doğuma doğru karnın büyümesi ikiz doğumda daha fazla olmakta. Bunun yanında diğer belirtiler hemen hemen tek buzağı ile aynıdır. En kesin ikiz gebe inek teşhisi; ultrason ile bakılması veya uzmanlarca rektal muayene yapılarak içerideki hayvan sayısı hakkında yorumlardır. Rektal muayene de teşhis el ile olduğundan ultrason gibi net bir şekilde cevap çoğunlukla alınmayacaktır. Rektal ve ultrasonografik muayenede dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside hayvanın gebeliğinin üzerinden 1 ay kadar geçmiş olmasıdır. Yeni olan gebeliklerde net sonuçlar vermeyebilir.

İneklerde ikiz doğum oranı nedir?

İkiz buzağılama oranı binde 2 civarında olup, bu oran ırktan ırkta göre değişmekte daha da düşük olasılıklarda meydana gelebilmektedir.

Hangi cins inekler ikiz doğurur?

Ülkemizde çokça bulunan Holstein, Simental gibi ineklerde ikiz doğurabilme kabiliyetinde olup her ineğin ikiz, üçüz veya daha fazla buzağı doğurma ihtimalleri vardır.

İneklere dair birçok yazıyı sitemizden bulabilirsiniz. En çok süt veren 6 inek ırkını incelediğimiz yazımızda buraya tıklayarak ulaşabilir, büyükbaş sahibi olmadan önce bir fikir edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir